środa, 17 lipca 2013

Pokochaj Latanie w Gdańsku


Data 14 lipca to nie tylko kolejna rocznica zburzenia Bastylii, ale również dla nas znaczący dzień w kalendarzu. Projekt warsztatów pokonywania lęku przed lataniem "wyszedł" poza stolicę. Wspolnie `z  Eurolotem i dzięki miłej współpracy z portem lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, zorganizowaliśmy  otwarte warsztaty na terenie gdańskiego lotniska.Dopisały media, które pomogły  skutecznie nagłośnić  możliwość bezpośredniego spotkania z psychoterapeutką prowadzącą warsztaty – mgr Martą Noryśkiewicz, jak i z personelem linii lotniczych Eurolot – szefem pilotów  Kpt. pil. Igorem Augustyniakiem i stewardessą Panią Joanną Mikołajczyk. Okazało się,  że osób, które spacer w ładną niedzielną pogodę wolą poświęcić dla paru godzin rozmów z fachowcami od latania jest naprawdę dużo.  Od godziny 13.00 pilot, stewardessa i psychoterapeutka wspólnie odpowiadali na setki pytań i rozwiewali wątpliwości, które kumulując się  w głowach uczestników spotkania skutecznie blokują ich przed podniebnymi podróżami.


Pytania dotyczyły wszelkich aspektów związanych z lotem.  Czy turbulencje są niebezpieczne ? Jak lecieć z małym dzieckiem ? Czy przed wejściem do samolotu powiedzieć personelowi że się boję ? Czy tabletki uspokajające to jest metoda na lotniczy niepokój ? Czy pilot prowadzi samolot jak się źle czuje? Czy burza i pioruny mogą być niebezpieczne dla samolotu….

Kilka godzin spędzonych wspólnie na lotnisku na pewno nie wyczerpało tematu. Nie dało też odpowiedzi na wszelkie pytania.  Dało natomiast uczestnikom naszych „warsztatów w pigułce” informację,  że strach przed wejściem do samolotu jest zjawiskiem dużo bardziej powszechnym niż się im wydawało.  Uświadomiło, że zjawisko to dotyczy także bardzo wielu  osób stojących parę metrów dalej z walizami w kolejce do odprawy bagażowej. Osobom, które  przyszły  i rozmawiały o swoich lękach dało silną wiarę, że mają szansę i realne możliwości by je przezwyciężyć.  Że warto spróbować się z nimi zmierzyć, i z uśmiechem na ustach i spokojem w oczach korzystać z uroków oferowanych przez otaczający nas zza samolotowego okna świat.

Organizatorom spotkania dało przekonanie, że po raz kolejny pomogliśmy kilku osobom.  Świadczyły o tym uśmiechy i powtarzane na pożegnanie słowa, że „to było bardzo potrzebne i dobre spotkanie”.


Dziękujemy portalowi trójmiasto.gazeta.pl, Telewizji Gdańsk, oraz Radiu Gdańsk za zauważenie naszej akcji i zaangażowanie w popularyzowanie tematu jak skutecznie radzić sobie ze strachem przed lataniem.